Skip Navigation LinksALVAO 8.2ALVAO Asset ManagementImplementace systému v organizaciDetekce hardware a software Skip Navigation Links. Skip Navigation Links Skip Navigation Links.


Detekce hardware a software

Detekce hardware a software počítačů v síti se provádí tak, že správce nejprve v Konzoli vystaví požadavky na detekování hardware a software vybraných počítačů. Požadavky se ukládají do databáze. Samostatný program Collector požadavky vyřídí a výsledky detekcí uloží zpět do databáze, kde jsou k dispozici pro prohlížení přes Konzoli.
Jaký způsob detekce zvolit závisí mj. na možnostech operačního systému.

Detekce HW a SW počítačů v síti

Hardware a software počítačů v síti lze detekovat automaticky vzdáleně bez instalace Agentů na jednotlivé počítače, což je doporučený způsob detekce. Tato metoda vyžaduje, aby měl administrátor (nebo jiný oprávněný uživatel) vzdálený přístup k těmto službám na počítačích:

  1. WMI
  2. vzdálený registr
  3. administrační přístup na pevné disky (\\název_počítače\C$)

Ve standardním prostředí síťové domény Windows ke splnění této podmínky stačí pomocí Group Policy ve firewallu na počítačích hromadně povolit službu "RemoteAdmin".
Pokud detekce bez Agentů není možná, doporučujeme na počítače hromadně instalovat Agenty pomocí Group Policy (návod např. zde)

Nastavení detekcí

Při vytváření požadavku na detekování hardware a software (viz Vytvoření požadavků na detekce) má uživatel možnost nastavit podrobně rozsah (např. pouze hardware nebo automatické plánování detekcí) a způsob detekce (bez Agenta, pomocí Agenta atd.), nebo vybrat volbu Použít uložené nastavení. Jako uložené nastavení se standardně použije globální nastavení detekcí, které je společné pro všechny počítače v databázi. Pro jednotlivé počítače je možné nastavit tzv. vlastní nastavení detekcí. Existuje-li pro počítač vlastní nastavení detekcí, pak se použije vlastní místo globálního nastavení.

Globální nastavení detekcí platí pro všechny počítače v evidenci, které nemají své vlastní nastavení detekcí. Globální nastavení se použije také pro všechny nově vložené počítače. Globální nastavení detekcí se provádí v programu Admin.

U jednotlivých počítačů můžete nadefinovat vlastní nastavení detekcí, které se použije místo globálního nastavení. Vlastní nastavení vytvoříte tak, že ve stromu objektů klepnete pravým tlačítkem myši na počítač, jehož nastavení chcete změnit, a z nabídky vyberete příkaz - Nastavení detekcí. Příkaz - Nastavení detekcí je možné použít také na počítači v seznamu počítačů na záložce Objekty.

Poznámka:
Nastavení detekcí se použije při vytvoření požadavků na detekování. Pozdější změna nastavení detekcí neovlivní již vytvořené požadavky.
Tip:
Pokud nechcete, aby se počítač z nějakého důvodu detekoval (je např. provozován na operačních systémech Linux, Novel, Apple), odškrtněte v okně Způsob detekce detekci hardware i detekci software. Takto nastavená detekce potom zajistí to, že se při hromadném zadávaní požadavků nebudou na daný počítač vytvářet požadavky na detekci.

Vytvoření požadavků na detekce

Požadavky na detekce několika počítačů vytvoříte takto:

  1. Ve stromu objektů vyberte organizační složku, ve které chcete software detekovat.
  2. V hlavním okně vpravo nahoře vyberte záložku Objekty a na jejím spodním okraji vyberte záložku Počítače.
  3. Na záložce se zobrazí seznam všech počítačů ve vybrané organizační složce. V seznamu vyberte počítače, které chcete detekovat. (Celý seznam vyberete stiskem Ctrl+ A.) Potom klepněte pravým tlačítkem myši a v nabídce zvolte příkaz - Detekovat.
  4. Na obrazovce se otevře okno Nová detekce - Základní , ve kterém můžete specifikovat rozsah a způsob detekce. Standardně můžete nechat zapnutou volbu Použít uložené nastavení a pokračovat tlačítkem OK . Tím se použije globální resp. vlastní nastavení detekcí (více v Nastavení detekcí).
  5. Průběh zpracování vytvořených požadavků můžete sledovat ve sloupci Stav na záložce Detekce v hlavním okně vpravo nahoře. Na záložce jsou vidět všechny požadavky týkající se všech počítačů v organizační složce, která je právě vybraná ve stromu.
Tip:
Příkaz - Detekovat můžete použít také ve stromu objektů na konkrétním počítači.

Vytvoření požadavku na okamžitou detekci HW a SW

Pokud chcete provést okamžitou detekci HW nebo SW, použijte následující postup:

  1. Ve stromu objektů v AM Consoli vyberte počítač.
  2. Z místní nabídky vyberte Detekovat.
  3. Zobrazí se okno Nová detekce, kde zapněte volbu Detekovat a vyhodnotit ihned.
    Pozn.: Při výběru jednoho PC je volba automaticky zapnutá.
  4. Dokončete nastavení detekce a zvolte OK.
  5. Nyní bude na záložce Detekce vytvořen nový požadavek na detekci, který se bude Collector snažit co nejrychleji provést a vyhodnotit. Pokud již počítač měl nevyřízený požadavek (například naplánovaný automaticky), bude tento požadavek nahrazen nově vytvořeným.
Poznámka:
Můžete také vybrat celou organizační jednotku a na záložce Objekty více počítačů zároveň.
Poznámka:
Takto zadané požadavky se provádějí od nejstarších, pokud je počítač vypnutý, odloží se detekce podle nastavení v Admin – Spravovat – Servery – Nastavení na záložce Detekce.
Upozornění:
Okamžité detekce lze zaručit pouze u způsobů detekce Bez agenta, Agent přes TCP/IP a automaticky. Pokud potřebujete detekovat ihned způsoby Autonomní agent a Agent přes sdílenou složku, je třeba zkrátit interval dotazování Agenta na Web Service.

Vytvoření požadavku na okamžité vyhodnocení detekce

Pokud chcete ihned vyhodnotit detekci, použijte následující postup:

  1. Vyberte ve stromu konkrétní počítač nebo organizační jednotku a jděte na záložku detekce.
  2. Vyberte požadované detekce a z místní nabídky zvolte Vyhodnotit ihned.
  3. Stav detekce se změní na „Čeká se na vyhodnocení detekce.
  4. Collector se nyní bude snažit o co nejrychlejší vyřízení požadavku i mimo časový plán vyhodnocení detekcí.

Zobrazení požadavků na okamžité detekce

  1. V AM Consoli vyberte ve stromu objektů požadovanou organizaci.
  2. Přejděte na záložku Detekce.
  3. Zobrazte si sloupec Ihned, který určuje, zda se má požadavek zpravovat ihned (při ručním zadávání volba Detekovat a vyhodnotit ihned).
  4. Pokud si seznam požadavků seřadíte podle sloupce Ihned, můžete tak jednoduše najít všechny požadavky na okamžité detekce.

Automatické plánování detekcí

Počítače doporučujeme pravidelně kontrolovat pomocí automatického plánování detekcí. Podle toho, jak aktuální informace chcete mít, určete periodu (počet dnů), po které se má automaticky provést nová detekce a vyhodnocení. Jakmile systém nalezne detekci starší než vámi určený počet dnů, vytvoří požadavek na novou detekci. Výchozí perioda se nastavuje v Alvao Admin - Spravovat - Asset Management - Nastavení - záložka Detekce - Globální nastavení detekcí - Nastavit - záložka Rozsah - Automatické plánování detekcí - Perioda detekce hardware a software.

Tip:
Jakmile je vytvořena a vyhodnocena nová detekce, doporučujeme zneplatnit starší detekci. Toto lze nastavit v v Alvao Admin - Spravovat - Asset Management - Nastavení - záložka Detekce zapnutím volby Udržovat pouze jednu platnou detekci na počítač.
Poznámka:
Kdy se budou provádět detekce a jejich vyhodnocení lze určit v nastavení serverů: Alvao Admin - Spravovat - Servery - Upravit konkrétní server - záložka Detekce.

Lokální nastavení automatického plánování detekcí

Automatické plánování detekcí pro konkrétní počítače lze nastavit takto:

  1. V AM Consoli vyberte ve stromu konkrétní počítač nebo organizační jednotku a z místní nabídky vyberte nastavení detekcí.
  2. Vyberte záložku Rozsah.
  3. V části Automatické plánování detekcí nastavte hodnotu Perioda detekce hardware a software.
  4. Jakmile stáří poslední platné detekce přesáhne vámi nastavenou dobu, bude automaticky naplánována nová detekce.

Detekce hardware

Při vložení nového počítače do evidence je vytvořena pouze dvojice objektů Sestava - Počítač. Po dokončení detekce hardware se v sestavě i v počítači objeví další objekty, které představují detekované součásti sestavy resp. komponenty počítače.

Když budete později znovu detekovat hardware počítače, při standardním nastavení se odstraní všechny komponenty počítače a nahradí se aktuálně detekovanými. Objekty, které jsou takto automaticky aktualizovány podle detekce hardware, jsou ve stromu označeny žlutým trojúhelníkem. Součásti sestavy se neaktualizují. Pouze se vytvoří nové objekty, pokud např. k počítači připojíte tiskárnu apod.

U každého objektu v počítačové sestavě můžete nastavit, zda se má nebo nemá automaticky aktualizovat. Ve stromu objektů poklepejte myší na objektu. Na obrazovce se otevře okno Objekt - Základní, ve kterém můžete zapnout nebo vypnout volbu Automaticky aktualizovat podle detekce.

Obrázek ukazuje standardní nastavení, které se řídí nastavením šablon objektů. Automaticky se aktualizují všechny komponenty uvnitř počítače. Součásti sestavy se nemění.

Objekty, které se neaktualizují automaticky, musíte aktualizovat ručně. Když na počítači ve stromu stisknete pravé tlačítko myši a z nabídky vyberete příkaz Hardware - Podrobnosti, na obrazovce se otevře okno Detail detekce hardware s detailním pohledem na poslední pořízenou detekci hardware, podle které se můžete řídit.

Upozornění:
Protože se aktualizace provádí odstraněním existujících a vytvořením nových objektů, k objektům, které jsou automaticky aktualizovány, nepište žádné poznámky, nevytvářejte vazby na dokumenty apod. Při nejbližší detekci hardware byste o tyto informace přišli. Pokud chcete některou komponentu, jako např. pevný disk, vést jako samostatný majetek s poznámkami a dokumenty, nejprve u něj vypněte automatickou aktualizaci.
Poznámka:
Jsou-li v počítači dva a více pevných disků a u jednoho z nich vypnete automatickou aktualizaci, nebudou se aktualizovat ani zbývající pevné disky. Je to způsobeno tím, že systém nedokáže přesně přiřadit detekované disky diskům v evidenci a neví, které má aktualizovat a které ne.
Poznámka:
Objekty ve stromu se automaticky aktualizují podle provedené detekce hardware pouze v případě, že je v nastavení detekcí zapnutá volba Aktualizovat objekty ve stromu.
Poznámka:
Pokud se stane, že klíčové identifikační komponenty počítače obsahují např. v sér. čísle duplicitní a nesmyslné hodnoty (např. více základních desek se sériovým číslem: 000000), je možné tyto hodnoty přidat do tzv. HW blacklistu.

Detekce software

Je-li v nastavení detekcí u detekce software zapnutá volba Aktualizovat evidenci instalací, po provedení detekce se automaticky výsledek detekce vyhodnotí podle knihovny softwarových produktů a do evidence instalací se automaticky vloží záznamy o nainstalování nebo odinstalování produktů tak, aby evidovaný stav souhlasil s detekovaným stavem. Záznamy se vytvářejí s datem zpracování detekce.

Když vypnete volbu Aktualizovat evidenci instalací, evidenci instalací můžete ručně aktualizovat tak, že na příslušné detekci software na záložce Detekce vpravo nahoře v hlavním okně stisknete pravé tlačítko myši a z nabídky vyberete příkaz Software - Porovnat se stavem instalací. Na obrazovce se otevře okno Evidence instalací vs. detekce software, ve kterém jsou zobrazeny záznamy, které je třeba v evidenci instalací vytvořit. V seznamu můžete dle vlastního uvážení vybrat pouze některé položky a nechat je vytvořit.

Pro správné vyhodnocení detekce software je proto vhodné před zadáním požadavku na detekci do databáze načíst aktuální knihovnu softwarových produktů příkazem Software - Knihovna softwarových produktů - Načíst aktuální knihovnu. Když tento příkaz provedete až po detekci software, u všech počítačů se znovu vyhodnotí poslední pořízené detekce podle aktualizované knihovny a případně se aktualizuje také evidence instalací.

Tip:
Pokud systém některé programy nedetekuje a na záložce Software se vám zobrazují nerozpoznané záznamy, vyberte nerozpoznané záznamy a použijte příkaz Odeslat SW k identifikaci... z místní nabídky. Zobrazí se průvodce, kde můžete zadat upřesňující informace k nerozpoznaným záznamům a po dokončení tohoto průvodce se vytvoří žádost, kterou Collector odešle našim specialistům. Ti přidají nerozpoznané produkty do standardní knihovny. Aktualizovanou knihovnu si potom budete moci stáhnout z internetu příkazem Software - Knihovna softwarových produktů - Načíst aktuální knihovnu. Po stažení nové knihovny budou záznamy rozpoznány.
Tip:
Detail s pohledem na poslední pořízenou detekci počítače Detail detekce software zobrazíte tak, že na počítači ve stromu stisknete pravé tlačítko myši a z nabídky vyberete příkaz Software - Podrobnosti.

 

Nenašli jste co jste hledali? Zeptejte se našeho týmu technické podpory.